ikona_doba.png

ikona_fb.png

Noc s Andersenem

Březen 2008Městská knihovna Luhačovice

„Milé děti, tohleto psaníčko vám píšu já Dášeňka, abyste si je přelouskaly, dřív nežli se začtete do knížky o mně, kterou pro vás napsal slavný český spisovatel pan Karel Čapek.“

Touto větou začíná knížka Dášeňka. Jejímu autorovi Karlu Čapkovi byla věnovaná celá pohádková Noc s Andersenem, kterou uspořádala pro děti v pátek 28.3.2008 Městská knihovna Luhačovice a Dům dětí a mládeže Luhačovice.

Již v pět hodin se sešly děti na zámku, kde má sídlo Dům dětí, odložily si batůžky

a přesunuly se do knihovny, kde už je čekal bohatý program.

Začalo se hledáním tajných šifer a luštěním křížovek. Rozdováděné děti následně zklidnilo vyprávění s PhMr. Evou Valentovou a jejím kamarádem Ing. Janem Moravcem, kteří se věnují dogtrekingu. Kromě toho, že s sebou měli zajímavé fotografie, přišli s nimi i jejich vycvičení závodní psi.

Po malé přestávce, kdy se děti občerstvily a nabraly novou energii, následovaly další hry a povídání s dalším hostem, kterým byla Jana Hubáčková se svou věrnou fenkou Laurou. Přednáška o sportovní kynologii a živý pes opět upoutali velkou pozornost a skoro to vypadalo, že je děti nepustí domů.

Noc však byla ještě dlouhá. Po ukončení večerního programu v knihovně jsme se všichni přesunuli opět do domu dětí, kde nás čekalo překvapení. Malí účastníci si mohli připravit dort, stejně jako pejsek s kočičkou ve známé pohádce. Následovalo sázení stromu Pohádkovníku , které se neobešlo bez tajemného kouzelného obřadu .

Potom nastal čas večerního snění, čtení pohádek a příběhů. Všech 42 malých spáčů se zaujetím poslouchalo. Rozrušení z přemíry zážitků spoustu z nich ukolébalo až za svítání.

Sobotní ráno proběhlo ve znamení loučení, ale i naděje, že se příští rok zase touhle dobou sejdeme a někteří i s novým čtyřnohým kamarádem.

Začali jsme citátem z knížky Dášeňka, stejně se s vámi i rozloučíme.

„Někdy si budeš hrát na ulici s pejsky a bude ti s nimi dobře a veselo, protože je to tvá krev a tvůj rod; ale doma, Dášo, se budeš cítit jen mezi lidmi. S lidmi tě pojí něco divnějšího a jemnějšího nežli krev. To něco je důvěra a láska.“

Milana Mikulcová

<<>>Duben 2021